Restauracja Prowansja, Toruń Przytulna restauracja w sercu toruńskiej Starówki

3 październik 2009

Wystawa malarstwa Marii Elsner-Michalskiej

Maria-Elsner-MichalskaDwa najbliższe miesiące w Restauracji Prowansja będą wyjątkowe. Zapraszamy Was na wystawę malarstwa Marii Elsner-Michalskiej. Wystawa potrwa od 9. paźdzernika do końca listopada.
Maria Elsner-Michalska studiowała na krakowskiej ASP, jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 24 lat mieszka w Prowansji. Jej malarstwo ma wielu miłośników, czego dowodem są wystawy (głównie we Francji, Polsce, Holandii i Niemczech), do udziału w których jest zapraszana. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach we Francji, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Czechach, Stanach Zjednoczonych, Maroku i Polsce. Swoje prace prezentowała na przeszło 40 wystawach indywidualnych i 19 zbiorowych.

“Artystka polskiego pochodzenia, mieszka i tworzy na południu Francji w Prowansji, na ziemi, która ją adoptowała. Przedstawia nam w swych dziełach tę ziemię w odrębnych, osobistych wizjach. I cóż są to za wizje! Wąskie uliczki, podcienia, ceglaste dachy, schodki. Portrety miasteczek zatrzymanych w czasie, bez zmian naszej hałaśliwej epoki. Żadnej twarzy, żadnego ruchu - tajemnica. Gdzieniegdzie przemknie się ludzka sylwetka, dyskretna i cicha. Mury, ozłocone światłem, ukrywają życie, to tętniące serce, ukryte przed niedyskretnymi spojrzeniami. Ostre kontrasty światła i cieni oddane są tu w delikatnych tonach stapiających się barw. W sumie, doskonała równowaga precyzyjnych linii i barwnych półtonów. Ich bogata materia świadczy o szlachectwie nagromadzonym w czasie wielu lat.” Maria Foltzer, historyk sztuki


do góry